Život v Německu

jm staryVe württemberském městečku Eislingen strávil Mühlberger druhou půli svého života. Ve vzpomínkách se do Čech a do svého rodného Trutnova neustále vracel. V jeho bytě byly předměty a knihy, které mu Trutnov stále připomínaly. Dva roky před svou smrtí napsal emocionálně silnou povídkovou knihu Wo ich daheim war (Kde  jsem  byla  doma),  která  je  cenná  nejen  svou  nespornou  literární  kvalitou,  ale  také unikátním svědectvím o Trutnovu a Podkrkonoší.

Mühlbergerova pracovna v literárním archivu v Lautern

Mühlbergerova pracovna v literárním archivu v Lautern

Josef Mühlberger si od května roku 1927 až do listopadu roku 1984 vedl deník, který čítá na 24 svazků. Jeho deníky spolu s dopisy, rukopisy, dosud nezveřejněnými texty, historickými pracemi, překlady a dalšími dokumenty, osobními věcmi, knihovnou a se sbírkou obrazů jsou uloženy v soukromém literárním archivu Schriftgut-Archiv Ostwürttemberg v Lauternu nedaleko města Heubach a dosud čekají na své zpřístupnění vědecké i laické veřejnosti.

Spisovatel zemřel 2. července roku 1985 ve svém eislingenském bytě, obklopen milovanými knihami. Pochován je na malém hřbitově s starým kostelíčkem ve vesničce Bärenbach nedaleko Eislingenu.